СТЕФАН Тодоров Димов (Караджата) е роден в село Ичме (Стефан Караджово) Ямболско 1840 година. 1846 година баща му убива един зъл турчин (каймаканин от съседно село и забягва към Тулчанско.Там имали роднини изселили се по-рано(1828-1829 година). Дядо му Димо е от Узун Николовия род. Узун Никола му е баща. Жената на Димо се казвала Търна.Димо починал рано. На бащата на Караджата му казвали Тодор Търнин-роден е 1792 година в село Ичме. Майка му Каля (Калина) е от другия голям бунтовен род Бимбеловци от Факия. Тодор и КАЛЯ (КАЛИНА) се женят 1825 година. Тя се казвала Калина Маринова Згурьова и била рядко красива жена.Тя починала 1850 година.
Има твърдения, че родът на Димитър Петков Николов (чолака-1858 г.) има родствена връзка с предците на Караджата... Има съвпадения на имената- Каля,Калина, Къна и Никола.
Узун Никола починал 1817 година. Заедно с Вълчан войвода причиняват Караевренската катастрофа около 1806 година... Там участват Индже и кърджалийския главатар Кара Феиз...След Караевренската катастрофа Индже разпуска дружината си и заминава за Влашко...
... Двете му сестри Търна и Пена посещават през 1895 г. родното си село Ичме, вече с ново име – Стефан Караджово, не само да видят как изглежда то след половинвековна раздяла с него, но и да продадат изоставения от баща им имот (ниви). А той е изоставен поради това, че баща им Тодор Димов Търнин е принуден да премахне един турчин злодей от съседното село Исуфлар (не съществуващо от 1896 г.), който при честите си „гостувания“ в Ичме, наред с другите си зулуми, задирял моми и невести, като се опитал да посегне и на семейната чест на Търнени.
ОтговорИзтриванеТодор имал и други пререкания с него и поради опасност от разкрития, както свидетелства и Пена Тодорова, семейството било принудено да напусне незабавно Ичме, тръгвайки за далечна Добруджа.
С част от получените за земята 520 златни лева сестрите издигат в двора, където е била къщата им (в самия център на селото) паметник на своя брат, загинал за свободата на България. След Освобождението този паметник трябва да е първият или един от първите в страната ни на революционер от ранга на Караджата.
На него пише: „В честъ и споменъ на покойний ни съселянинъ Стефанъ Караджата, българский поборникъ, род(ен) на 11 май 1840 г. в с.Стефан Караджово (Ичме), умрълъ на 1868 г.“. Надписът е върху релефно издялан кръст. По-надолу е очертано знаме, на което е написано „Свобода или смъртъ“. Следва елипсовидна рамка, в която релефно е дадена фигурата на Караджата в цял ръст, с пушка през рамо (по известната негова снимка). Най-отдолу четем: „Поставенъ в 1895 г. по инициатива на Търна Тодорова), сестра на Караджата“.
Търна е родена през 1832 г., т.е. когато се ражда брат й Стефан, тя е вече 8-годишна и не е могла да не знае годината на неговото раждане. Подготвеният текст за паметника очевидно става с нейното непосредствено участие. Тогава тя е вече на 63 години, а сестра й Пена на 52. Мемориалът е изработен в дюкяна на Стоян Г. Турлаков от майстор Паскал от гр. Каваклии (дн. Тополовград), с прозвище Пчелата. До 1959 г. всички тържества, посветени на Караджата, са ставали пред него, до построяването на новия му паметник на площада, засега най-монолитния и най-внушителния в страната.
http://www.desant.net/show-news/33158/
Благодаря за изчепателната информация !Да се знае всичко случило се .Да се помни.
ОтговорИзтриванеНе разбрах от кой информацията...